Winston Churchill – Noblista w dziedzinie literatury 1953 r.

W brytyjskiej polityce pojawiały się postacie, które wspominane są zarówno z podziwem, jak i wstrętem. Jedną z najwybitniejszych postaci jest Winston Churchill, który zasłynął z pełnienia funkcji premiera Anglii w okresie wojny.

Został zapamiętany za to, że potrafił utrzymać wysoki nastrój brytyjskich cywilów, a także żołnierzy. Wielu uważa go za odpowiedzialnego za utrzymanie wysokiego morale kraju na drodze do zwycięstwa poprzez sojusze.  Dziś jego zdanie „krew, pot i łzy” jest określane jako hasło historyczne. Choć znany był z życia politycznego, posiada również zasługi dla literatury.

Urodzony w Blenheim Place w 1874 roku, stał się nie tylko najbardziej znaną osobą w Anglii w swoich czasach, ale także najbardziej kontrowersyjną. Jednym z wyjątkowych aspektów, który najbardziej wyróżniał się w życiu autora, była jego zdolność do przewidywania zdarzeń, które miały nastąpić. Stanowił głos spokoju dla swojego narodu, odbierając mu strach i cierpienie, które przelewały się w Anglii, a napełniając go siłą i odwagą.

Według zapisków, jego przyjaciele opisywali go jako pasjonata koniaku. Pracował także jako malarz i lotnik, uzasadniając swoje miano wszechstronnego artysty.

Buntownicze postawy w młodości

Pałac Blenheim, miejsce jego narodzin, był posiadłością jego dziadka. Jego ojciec był lordem. To zapewniło mu szczęśliwe i spokojne wczesne życie. W swoich pismach autobiograficznych Churchill wspomina swoją matkę jako postać o wysokim intelekcie i wrażliwości, która przez całe życie obdarzała go miłością i opieką.

To właśnie z tego powodu, gdy ojciec umieścił go w prestiżowej szkole w Ascot, Anglik rzucił się z gigantyczną tantrą. Stwierdził w swoich pismach, że trudno mu było wyrwać się z domu, więc zrobił protest w opozycji do swojego wychowania. Jego nauczyciele twierdzili, że jego zdolności intelektualne szły w parze z niewłaściwym zachowaniem. Uczył się tylko wtedy, gdy było to dla niego wygodne.

Życie wojskowe i zdobycie sławy

Gdy próbował rozpocząć karierę w Akademii Wojskowej Sandhurst, dwa razy z rzędu oblał egzaminy wstępne. Przy wejściu jego życie behawioralne przybrało gwałtowny obrót.

O ile prawdą jest, że jego uparte i dziarskie zachowanie pozostało z nim aż do śmierci, to po doświadczeniach w akademii jego dziecięce kaprysy należały do przeszłości. W ten sposób Churchill przeszedł drogę od bycia jednym z najgorszych uczniów do wyróżniania się wśród studentów na swoim roku. Powaga, jaką zastosował do nauki, pozwoliłaby mu na wybicie się w przyszłej karierze.

Doświadczenie zdobyte na polu walki, a także duże zdolności oratorskie pozwoliły mu wybić się w świecie literackim. Był odpowiedzialny za napisanie kilku prac, zarówno historycznych, jak i autobiograficznych, które do dziś cieszą się uznaniem. Zaowocowało to szerokim wachlarzem nagród za jego życia. Wśród nich znalazła się literacka Nagroda Nobla, przyznana brytyjskiemu pisarzowi w 1953 roku. O literackich Nagrodach Nobla przeczytasz także w http://www.poet.pl

Akademia Szwedzka uhonorowała Churchilla za mistrzowskie opanowanie angielskiej historii i biografii. Pochwalono również jego umiejętności obrony praw człowieka poprzez swoje przemówienia.

Poprzedni post Najistotniejsze postacie historyczne epoki współczesnej
Następny post Recenzja książki „11 papierowych serc” Kelsey Hartwell