Największe biblioteki świata

Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych

Znajdujący się w Waszyngtonie budynek podzielony jest na trzy części i powstawał w różnych latach. Thomas Jefferson Building (1897), John Adams (1938) i James Madison (1981).

Według strony internetowej biblioteki, zbiory liczą około 171 milionów pozycji, w tym 40 milionów książek w katalogu i innych materiałów drukowanych w 470 językach, 74 miliony manuskryptów, a nawet największy zbiór mało znanych książek w Ameryce Północnej, ponadto zbiory materiałów prawnych, filmów, map, arkuszy muzycznych i nagrań dźwiękowych.

Biblioteka Brytyjska

Biblioteka Narodowa Wielkiej Brytanii zapewnia dostęp do bogatych archiwów i najbardziej wszechstronnych badań na świecie. Świadczy również usługi informacyjne dla środowisk akademickich, biznesowych, badawczych i naukowych.

Według strony internetowej biblioteki, ich zbiory liczą około 170 milionów pozycji, w tym artefaktów z różnych okresów. Posiadają ogromne zbiory od gazet po nagrania dźwiękowe, patenty, druki i rysunki, mapy i rękopisy. Poznaj najważniejsze zalety korzystania z biblioteki.

Nowojorska Biblioteka Publiczna

Nowojorska Biblioteka Publiczna została założona w 1895 roku i od tego czasu przez ponad 125 lat jest dostawcą darmowych książek, informacji i edukacji dla wszystkich nowojorczyków.

Jak podaje strona internetowa biblioteki, dziś zbiory Nowojorskiej Biblioteki Publicznej przekraczają 50 milionów pozycji. W połączeniu z wypożyczalniami, jest to najobszerniejsza kolekcja biblioteczna, jaką kiedykolwiek zgromadzono do bezpłatnego użytku publicznego.

Państwowa Biblioteka Rosji

Na początku XIX wieku budynek, w którym mieściła się petersburska poprzedniczka Rosyjskiej Biblioteki Państwowej, należał do Siergieja Pietrowicza Rumiancewa. W 1861 roku muzeum zostało przeniesione do Moskwy, a pierwszy lipca 1862 roku został uznany za rocznicę powstania biblioteki, datę tę zatwierdził Aleksander II, otwierając w ten sposób pierwsze w kraju muzeum z pierwszą wolną biblioteką publiczną w Moskwie.

Na stronie internetowej biblioteki podano, że w swoim budynku, który zajmuje 275 kilometrów, czyli równowartość dziewięciu boisk piłkarskich, mają około 44 milionów 800 tysięcy pozycji.

 

Poprzedni post Recenzja książki “Bajki na dobranoc” od Małgorzata Białek
Następny post Polscy autorzy kryminałów, których warto znać