Największe biblioteki świata

Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych

Znajdujący się w Waszyngtonie budynek podzielony jest na trzy części i powstawał w różnych latach. Thomas Jefferson Building (1897), John Adams (1938) i James Madison (1981).

Według strony internetowej biblioteki, zbiory liczą około 171 milionów pozycji, w tym 40 milionów książek w katalogu i innych materiałów drukowanych w 470 językach, 74 miliony manuskryptów, a nawet największy zbiór mało znanych książek w Ameryce Północnej, ponadto zbiory materiałów prawnych, filmów, map, arkuszy muzycznych i nagrań dźwiękowych.

Biblioteka Brytyjska

Biblioteka Narodowa Wielkiej Brytanii zapewnia dostęp do bogatych archiwów i najbardziej wszechstronnych badań na świecie. Świadczy również usługi informacyjne dla środowisk akademickich, biznesowych, badawczych i naukowych.

Według strony internetowej biblioteki, ich zbiory liczą około 170 milionów pozycji, w tym artefaktów z różnych okresów. Posiadają ogromne zbiory od gazet po nagrania dźwiękowe, patenty, druki i rysunki, mapy i rękopisy. Poznaj najważniejsze zalety korzystania z biblioteki.

Nowojorska Biblioteka Publiczna

Nowojorska Biblioteka Publiczna została założona w 1895 roku i od tego czasu przez ponad 125 lat jest dostawcą darmowych książek, informacji i edukacji dla wszystkich nowojorczyków.

Jak podaje strona internetowa biblioteki, dziś zbiory Nowojorskiej Biblioteki Publicznej przekraczają 50 milionów pozycji. W połączeniu z wypożyczalniami, jest to najobszerniejsza kolekcja biblioteczna, jaką kiedykolwiek zgromadzono do bezpłatnego użytku publicznego.

Państwowa Biblioteka Rosji

Na początku XIX wieku budynek, w którym mieściła się petersburska poprzedniczka Rosyjskiej Biblioteki Państwowej, należał do Siergieja Pietrowicza Rumiancewa. W 1861 roku muzeum zostało przeniesione do Moskwy, a pierwszy lipca 1862 roku został uznany za rocznicę powstania biblioteki, datę tę zatwierdził Aleksander II, otwierając w ten sposób pierwsze w kraju muzeum z pierwszą wolną biblioteką publiczną w Moskwie.

Na stronie internetowej biblioteki podano, że w swoim budynku, który zajmuje 275 kilometrów, czyli równowartość dziewięciu boisk piłkarskich, mają około 44 milionów 800 tysięcy pozycji.

 

Poprzedni post Recenzja książki “Bajki na dobranoc” od Małgorzata Białek