Najistotniejsze postacie historyczne epoki współczesnej

James Watt

Szkocki inżynier i wynalazca najbardziej znany ze stworzenia słynnej maszyny parowej, będąc tym samym sprawcą najważniejszego wynalazku dla powstania rewolucji przemysłowej, oraz będąc odpowiedzialnym za późniejszą gospodarkę Wielkiej Brytanii i świata w ogóle.

Napoleon Bonaparte

Napoleon Bonaparte był francuskim generałem i cesarzem, który przez lata dominował nad znaczną częścią Europy, podbijając zarówno Europę Wschodnią, jak i Zachodnią. Jego ważna rola w historii wynika z faktu, że rozpowszechnił liberalizm i demokrację z Francji na inne podbite przez siebie narody, będąc przyczyną ekspansji tych nowych idei.

Nikola Tesla

Uważany za najważniejszego wynalazcę w historii, ten serbski inżynier i fizyk był w dużej mierze odpowiedzialny za narodziny komercyjnej elektryczności, tworząc mechanizmy, bez których nie sposób zrozumieć naszego świata. Za życia udało mu się stworzyć ogromną liczbę ważnych przełomowych odkryć.

Karol Marks

Karol Marks był ważnym niemieckim filozofem, którego praca zmieniła świat na zawsze, ponieważ w ogromnej analizie historycznej, politycznej i ekonomicznej stworzył złożony system, za który jest znany jako ojciec komunizmu i socjalizmu, będąc tym samym promotorem jednego z głównych systemów gospodarczych.

Henry Ford

Założyciel Forda, firmy znanej obecnie z samochodów, ale która była jedną z pierwszych firm potrafiących tworzyć je na linii produkcyjnej. Jego głównym przełomem dla historii było stworzenie linii produkcyjnych, które przyniosły masową produkcję wszelkiego rodzaju wynalazków, a tym samym większy dorobek gospodarczy.

Lenin

Rosyjski polityk i rewolucjonista o wpływach komunistycznych. Był on sprawcą powstania bolszewickiego w Rosji, a tym samym jednym z bohaterów rewolucji rosyjskiej, która przyniosła koniec caratu i powstanie ZSRR. Chociaż nowy naród znacznie się zmienił po śmierci Lenina, musimy mu przypisać stworzenie jednego z największych mocarstw XX wieku i jego wielką walkę ze Stanami Zjednoczonymi.

Simon Bolivar

Simón Bolívar był urodzonym w Wenezueli politykiem i wojskowym uważanym za wyzwoliciela wielu krajów Ameryki Łacińskiej. Według portalu poświęconego Ameryce Łacińskiej http://www.buenos.pl, jego ideologia i walka z Imperium Hiszpańskim przyniosła niepodległość wielu narodom, a bez niego świat byłby zupełnie inny. Ideą Bolivara było stworzenie Gran Columbii i zjednoczenie wszystkich nowych narodów w jeden i choć nie udało mu się tego osiągnąć, był na tyle wpływowy, że stworzył nowe państwa o podobnym sposobie myślenia.

Adolf Hitler

Przywódca niemieckiej partii nazistowskiej, a więc w głównej mierze odpowiedzialny za to, że II wojna światowa była największą wojną w historii i tą o największej liczbie ofiar. Adolf Hitler, sprawca Holokaustu, podboju Afryki Północnej i znacznej części Europy oraz główny propagator ideologii faszystowskiej, uważany jest za wielki czarny charakter historii.

Poprzedni post Zeszyty A5 – jak wybrać wysokiej jakości produkty?
Następny post Winston Churchill – Noblista w dziedzinie literatury 1953 r.