Kilka Popularnych Gatunków Literackich

Najbardziej popularne gatunki książek odnoszą sukces w różnych formatach. Od twardej okładki, którą można kupić w lokalnej księgarni, przez miękką okładkę na lotniskowym regale na książki, po ebook, który czytasz na tablecie, po audiobook, który przesyłasz w telefonie – bestsellery docierają do czytelników we wszystkich zakątkach branży wydawniczej. Poniżej znajduje się przegląd różnych gatunków, które rutynowo produkują bestsellerowe książki:

 Romans: Powieści romantyczne są prawdopodobnie najbardziej popularnym gatunkiem pod względem sprzedaży książek. Czytelnicy są zazwyczaj lojalni wobec swoich ulubionych autorów w ramach gatunku romansów. Popularne podgatunki romansów obejmują romans paranormalny i romans historyczny.

Kilka najlepszych adaptacji filmowych książek

Tajemnica: Wiele popularnych książek o tematyce tajemniczej przyciąga  czytelników, szczególnie jeśli są one częścią większej serii. Powieści tego rodzaju rozpoczynają się od ekscytującego haczyka, utrzymują czytelników w napięciu, a kończą zadowalającym wnioskiem, który odpowiada na wszystkie zaległe pytania czytelnika. Popularne pod-gatunki tajemnicze obejmują przytulne tajemnice, prawdziwe powieści kryminalne, tajemnice naukowe, kryminały na twardo, i procedury policyjne.

Fantasy i science fiction: Książki fantasy często mają miejsce w innym okresie czasu niż nasz. Często pojawiają się w nich magiczne stworzenia, od ziemskich czarodziejów po mordercze zombie. Wiele historii sci-fi rozgrywa się w dystopijnej przeszłości lub przyszłości.

Thrillery i horror: Ściśle związane z tajemnicami, a czasem fantazją, thrillery i horror podnoszą napięcie i szok popularnej fikcji gatunkowej. Autorzy tacy jak David Baldacci i Dan Brown dominują na liście bestsellerów swoimi tytułami thrillerów, podczas gdy Stephen King króluje jako mistrz współczesnego horroru.

Młodzieżowa: Fikcja dla młodych przekształca popularne gatunki w książki skierowane do nastoletniej publiczności. Od sci-fi, przez romanse, kryminały, po fantazję – najlepsze książki z gatunku fikcji YA zawierają te same silne postacie i pulsujące fabuły, które można znaleźć w książkach dla starszych czytelników. Często motywy nastoletnie, takie jak dojrzewanie czy bunt, nakładają się na istniejące literackie tropy. J.K. Rowling odniosła ogromny sukces w gatunku YA dzięki swojej serii Harry Potter. Podobnie jak Suzanne Collins z The Hunger Games. R.L. Stine przynosi fikcję horroru dla dzieci i nastolatków ze swoimi serialami Goosebumps i Fear Street.

Fikcja dziecięca: Fikcja dziecięca jest skierowana do widzów zbyt młodych dla gatunku młodzieżowego. Fikcja dziecięca zaczyna się od książek obrazkowych dla nie-czytających i przesuwa się w kierunku opowiadań dla wczesnych czytelników i fikcji średniej klasy. Zwróć uwagę, że książka z obrazkami to nie to samo, co komiks lub powieść graficzna, które są przeznaczone dla starszych odbiorców. Podgatunek bajki jest również częścią fikcji dziecięcej.

Biografia, autobiografia i wspomnienia: Te niefakultatywne książki opowiadają historie z życia człowieka. W przypadku autobiografii i wspomnień podmiotem jest autor książki. Biografie są pisane przez kogoś innego niż sam podmiot. Książki te składają się z informacji faktograficznych, które tradycyjnie opierają się na wielu źródłach. Tym samym biografie różnią się od fikcji historycznej, która osadzona jest w dobrze zbadanych historycznych okresach czasu, ale zawiera oryginalne fabuły, które nie opierają się na realnym życiu.

Poprzedni post Kilka najlepszych adaptacji filmowych książek
Następny post Rodzaje biblioteki akademickiej: