Czytanie powinno być zawsze czymś zabawnym, przyjemnym i wzbogacającym. Niestety, zwłaszcza w młodości, często staje się to obowiązkiem, przez co naprawdę tego nienawidzimy.
I wierzcie lub nie, ale w starszym wieku również, ponieważ student lub profesjonalista może spędzać od 3 do 5 godzin dziennie na czytaniu obowiązkowych materiałów. W dłuższej perspektywie jest bardzo dużo czasu.
Nie da się uniknąć tego, że w trakcie swojego życia, czy to w szkole, czy w pracy, w końcu przeczytasz nieciekawe, ale niezbędne dla twojego rozwoju materiały. A problem z nieciekawą lekturą, jak możesz sobie wyobrazić, polega na tym, że nie zapamiętujesz informacji tak dobrze, jak powinieneś… Co może prowadzić do konieczności przeczytania jej ponownie.Ale na szczęście można sprawić, że czytanie stanie się mniej uciążliwe! Może nawet interesujące.
Znajdź sposoby, aby uczynić czytanie bardziej interesującym
Pomyśl przez chwilę o nauczycielu, który sprawił, że znienawidziłeś historię, mimo że później odkryłeś w sobie wielką pasję do pewnego okresu historycznego lub szczere zainteresowanie dowiedzeniem się więcej o kraju X.
Dzieje się tak, ponieważ sposób prezentacji treści ma znaczenie. Czasami czytanie nie jest najskuteczniejszą metodą. Może po prostu lepiej się uczysz, gdy oglądasz wideo lub gdy ktoś ci to tłumaczy. Dlatego zalecam szukanie alternatywnych rozwiązań:
Jeśli musisz coś przeczytać na jakiś temat, sprawdź, czy na YouTube nie ma filmu lub nawet podcastu na ten temat. Możesz poszukać blogów, na których o tym mówią lub innych autorów, którzy podeszli do tego samego tematu z innej perspektywy, bo czasem jest to po prostu nudne.
Zadaj sobie pytanie, dlaczego czytasz daną książkę
Czy czytasz dla przyjemności, na egzamin, do zadania, szukając odpowiedzi na konkretne pytanie? Większość czasu przeoczamy to bardzo ważne pytanie, a znając odpowiedź, po pierwsze, przygotowuje mózg do intensywnego poszukiwania odpowiedzi, a po drugie, odświeża cel czytania, abyś o nim pamiętał.
Przejrzenie lektury przed jej dogłębnym przeczytaniem
Zwłaszcza gdy czytamy teksty, które nie są powieściami, mamy tendencję do czytania o wiele więcej, niż naprawdę potrzebujemy. Istotne informacje są zazwyczaj już oznaczone, zaznaczone w listach, pogrubione lub jako ważny punkt tematu. W ten sposób, zamiast czytać cały tekst na początku, pomagasz swojemu mózgowi zorganizować umysłowy zarys.
Co robić dalej? Przeczytaj ponownie materiał, ponieważ lepiej zapamiętujemy te informacje, które są nam znane. Dlatego też nauczyciele kładą tak duży nacisk na sprawdzanie i powtarzanie materiału. Podczas pierwszego czytania mózg porządkuje się, a podczas drugiego zapamiętuje znacznie lepiej.
Więcej informacji znajdziesz na: https://www.twojamalopolska.pl/dyskusyjny-klub-ksiazki-dla-doroslych/