Dlaczego lubimy książki detektywistyczne?

Tajemnicze morderstwa i rabunki, wskazówki, które pasują do siebie, zbieranina barwnych postaci, które stają się podejrzanymi, końcowe rewelacje, które nadają sens poprzednim wskazówkom… to jedne z głównych cech książek detektywistycznych. Jednak jak wiele dają te elementy, by kryminał był tak popularny i co takiego jest w nim, że wciąż przykuwa zainteresowanie czytelników dekada po dekadzie? Oto kilka możliwych odpowiedzi:

1. FIKCJA DETEKTYWISTYCZNA AKTYWIZUJE WYOBRAŹNIĘ I ZDOLNOŚCI ANALITYCZNE

W dużej mierze książki detektywistyczne oferują nam zagadki do rozwiązania i w tym sensie musimy przede wszystkim podkreślić ich wielką zdolność do karmienia wyobraźni i jednocześnie pobudzania logiki. W ten sam sposób, w jaki puzzle, krzyżówka czy Sudoku oferują wskazówki do rozwiązania jakiegoś problemu, powieści kryminalne stopniowo pokazują nam różne dowody, które pozwolą nam w końcu zrozumieć klucz do tajemnicy, a tym samym zamknąć wielką zagadkę fabuły.

2. PODZIWIAMY INTELIGENCJĘ BOHATERA

Czy to zimny Sherlock Holmes, ujmująca panna Marple, elegancki i egocentryczny Herkules Poirot czy twardy i ironiczny Samuel Spade, prawda jest taka, że podziwiamy niezwykłe zdolności obserwacyjne tych postaci i ich umiejętność wyciągania wniosków ze wskazówek, które najprawdopodobniej by nam umknęły. Sam Sherlock Holmes często demonstruje Watsonowi i swoim klientom swoje własne niezwykłe zdolności logiczne przed podjęciem każdej sprawy. Na przykład na początku „The Hound of the Baskervilles”, obserwując zwykłą laskę, Holmes jest w stanie wywnioskować zawód jej właściciela, jego wiek, charakter… a nawet to, że ma psa! Podobnie jak Watson, nie możemy wyjść z podziwu nad jego pomysłowością i talentem, który, skrycie, chcielibyśmy mieć.

3. MARZYMY O TYM, BY MÓC ROZWIĄZAĆ ZAGADKĘ

Jedną z mocnych stron książek detektywistycznych jest ich zdolność do angażowania nas w rozwiązanie problemu. Tak jak dla detektywa rozwiązanie sprawy jest wyzwaniem, tak dla nas wyzwaniem jest podążanie śladami detektywa i być może dojście do tych samych wniosków co on, odgadnięcie, jak podane nam wskazówki pasują do ostatecznej odpowiedzi. Oczywiście historia często jest pokrętna, a czasem nie dostajemy wszystkich informacji potrzebnych do wyciągnięcia nieomylnego wniosku. Nie przeszkadza to jednak w fantazjowaniu na temat tożsamości sprawcy, wyobrażaniu sobie jego motywów i metody działania oraz podążaniu jego śladami… z wygodnego, ulubionego fotela i bez ponoszenia ryzyka czy niewygód ze strony bohaterów. O największych zbrodniach w historii przeczytasz w https://www.glosmiasta.pl

Poprzedni post Polscy autorzy kryminałów, których warto znać
Następny post Ciekawostki o Dante Alighieri