Ciekawostki o Dante Alighieri

Świat poezji nie byłby taki sam bez znaczącego wkładu Włocha Dantego Alighieri. Jest on najbardziej znaną postacią literacką okresu średniowiecza, a jego twórczość nadal wywiera silny wpływ na współczesne pisarstwo.

Dante Alighieri boski komediopisarz urodził się wczesnym latem 1265 roku we włoskiej Florencji. Zwracał uwagę nie tylko na elegancję stylu poetyckiego, ale także na włączenie do swoich utworów wątków filozoficznych dotyczących moralności.

Jego najsłynniejszą publikacją jest poemat epicki, który zrewolucjonizował literaturę światową. Jest to Boska Komedia. Jest to wielki poemat napisany prozą i podzielony na trzy części. Treść tego dzieła nie tylko zmieniła ówczesne reguły literackie, ale także wpłynęła na średniowieczną myśl religijną.

Części tego dzieła reprezentują każdy poziom życia pozagrobowego dla chrześcijaństwa: czyściec, niebo i piekło. Poemat ten od momentu publikacji do dnia dzisiejszego wywołuje dyskusje na temat moralności człowieka. Zresztą Boska Komedia do dziś uważana jest za najważniejsze dzieło włoskiej literatury. Choć każdy kojarzy jego nazwisko z najbardziej znanym dziełem, niewielu wie, kim naprawdę był ten pisarz. Chcemy, aby to się zmieniło, dlatego przedstawiamy Wam kilka ciekawostek o autorze.

Małżeństwo w wieku kilkunastu lat

Zgodnie z ówczesnym zwyczajem, Dante ożenił się w bardzo młodym wieku, mając zaledwie 12 lat. Choć dziś to dziwi, to w przeszłości była to tradycja. W małżeństwach nie chodziło o miłość, ale o układ dla wspólnych interesów obu rodzin. Tak było w przypadku Dantego, który również miał czwórkę dzieci ze swoją żoną Gemmą Donati.

Inspiracja miłością

Prawdziwą miłością Dantego Alighieri nie była jego żona Gemma, ale kobieta o imieniu Beatrice Portinari, którą poznał we wczesnym dzieciństwie. Widząc ją po raz pierwszy, Dante opisuje, że poczuł wszechogarniającą miłość, jakiej nie było w jego życiu. W rzeczywistości włączenie elementów romantycznych do jego dzieł jest inspirowane jego uczuciami do Beatrycze.

Jego idol jako bohater jego arcydzieła

Oprócz inspiracji miłością do Beatrycze, Dante czuł silny związek z dziełami rzymskiego poety Wergiliusza, który żył w I wieku p.n.e.

Podziw Dantego dla Wergiliusza był tak wielki, że uczynił go jednym z głównych bohaterów Boskiej Komedii. W tym dziele Wergiliusz był odpowiedzialny za poprowadzenie bohatera w jego podróży w zaświaty.

Kontrowersyjne idee polityczne

Dante Alighieri nie bał się wyrażać swoich poglądów na temat polityki. Był zwolennikiem rozdziału religii i polityki, które w średniowieczu szły ze sobą w parze. Z powodu tych poglądów Dante otrzymał zakaz wstępu do Florencji, miejsca swojego urodzenia.

Poprzedni post Dlaczego lubimy książki detektywistyczne?
Następny post Zeszyty A5 – jak wybrać wysokiej jakości produkty?